Lapset puolustivat kouluaan

December 17, 2015

Sanginsuun kyläkoulun oppilaat muistuttivat että aikuisten päätökset heidän koulunsa jatkosta koskevat ennenkaikkea lapsia itseään. Nykyisessä koulussa haluavat saada jatkaa poikkeuksetta kaikki oppilaat. Hyviksi asioiksi he listaavat mm. läheiset välit niin muihin oppilaisiin kuin opettajiinkin, sen ettei koulussa esiinny kiusaamista ja luonnon läheisyyden.

Sanginsuun kyläkoulua ollaan oltu ajamassa alas vaikka alueen asukkaiden määrä lisääntyy ja jatkossa myös kyläkoulun opiskelijamäärä. Lapset toivovatkin että heidät otettaisiin paremmin huomioon päätöksenteossa. 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Featured Posts

Pipolätkää kyläkoulumme urheilukentällä

March 11, 2017

1/7
Please reload

Recent Posts

January 20, 2018

Please reload

SANGINSUUN

KYLÄKOULU

-Oulu-

  • Facebook Social Icon

Ota yhteyttä

Osoite

© Copyright 2020 Sanginsuun kotikoulutoimikunta.

Puh: 044-7039580

Email: sanginsuunkotikoulutoimikunta@gmail.com

Sanginsuuntie 56, 90650 Oulu